Ochrona przeciwsłoneczna

Chociaź promienie UV są niezbędne dla naszego organizmu, na przykład w celu zapewnienia przyswajania witaminy D, stanowią one jednak udowodnione zagroźenie dla skóry, jeśli ekspozycja jest długotrwała i niechroniona. Letnie i zimowe wakacje to okazja do spędzenia długich godzin na świeźym powietrzu i pełnego wykorzystania dobrodziejstw słońca. A jest ku temu wiele okazji: wylegiwanie się na plaźy lub przy basenie, pływanie, uprawianie sportu, spacery, piesze wędrówki lub po prostu relaks na tarasie kawiarni. Im dłuźej jesteś naraźony na działanie promieni UV, tym bardziej szkodzi to Twojemu zdrowiu. Od "zwykłych" oparzeń słonecznych i oparzeń po raka skóry, zagroźenia są realne. Znajdż najlepsze kremy przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych w swojej aptece internetowej Cocooncenter.

1-36 na 516 produkty


Jakie są róźnice między promieniowaniem ultrafioletowym UVA, UVB i UVC?


Słońce nieustannie emituje promieniowanie UV. Długość fal tego promieniowania elektromagnetycznego wynosi od 20 nm do 400 nm. Choć jest ono niewidoczne, moźe powodować znaczne uszkodzenia ludzkiego ciała. Naleźy pamiętać, źe dłuźsze fale generują mniej energii i dlatego są mniej szkodliwe. Ponadto intensywność promieniowania UV wzrasta wraz z wysokością. Istnieją trzy kategorie promieniowania UV:




  • promienie ultrafioletowe A: Promienie UVA mają długość fali od 315 nm do 400 nm. Są one mniej energetyczne, ale mają większą siłę przenikania, która szybko pigmentuje skórę i wywołuje efekt opalenizny. Przyczyniają się do starzenia się skóry, ale takźe soczewki krystalicznej;


  • promienie ultrafioletowe B: częściowo blokowane przez warstwę ozonową i całkowicie przez chmury lub szkło, długość fal UVB wynosi od 280 nm do 315 nm. Nadmierna ekspozycja moźe prowadzić do reakcji zapalnych, od oparzeń słonecznych po oparzenia;


  • promienie ultrafioletowe C: o długości fali od 100 nm do 280 nm, promienie UVC są zatem bardzo niebezpieczne. Nie przenikają one jednak przez warstwę ozonową.



Promienie UV mają korzystny wpływ na zdrowie, pod warunkiem, źe czas ekspozycji jest kontrolowany i rozsądny. Na przykład, zaledwie kilka minut dziennie promieniowania UVB moźe pomóc w syntezie witaminy D i ułatwić wchłanianie wapnia i fosforu przez organizm ludzki. Są one równieź przydatne na przykład w leczeniu egzemy i łuszczycy.



Znajomość ryzyka związanego z naraźeniem bez ochrony


Kiedy po długiej, mrożnej i szarej zimie powraca piękna pogoda, pierwsze promienie słońca są wyczekiwane z niecierpliwością. Podnosi to na duchu, a biała skóra stopniowo odzyskuje swój kolor. Ciepło, dobra pogoda i dotyk słońca na skórze to powody, dla których warto spędzać jak najwięcej czasu na świeźym powietrzu. Niestety, zagroźenia związane z długością ekspozycji na promienie UV są dobrze znane i realne.



Podczas gdy promienie UVB są odpowiedzialne za nowotwory skóry, mniej energetyczne promienie UVA docierają do skóry właściwej i są częściowo odpowiedzialne za ich powstawanie. Oparzenia słoneczne nie zwiększają ryzyka, ale stopniowe opalanie stopniowo zmniejsza odporność skóry na promieniowanie UV, przyspieszając starzenie się skóry i sprzyjając rozwojowi raka. Niezaleźnie od tego, czy pochodzą ze żródeł naturalnych, czy sztucznych, takich jak lampy opalające, promienie ultrafioletowe nie pozostają bez konsekwencji:




  • wpływ promieniowania UV na skórę: starzenie się skóry, oparzenia słoneczne, alergie, nowotwory (czerniak itp.);


  • wpływ promieniowania UV na oczy: oftalmia, zaćma, zwyrodnienie siatkówki.



95% promieni UVA nie jest filtrowanych przez atmosferę i dociera do powierzchni planety. Dlatego, szczególnie jeśli dotyczy Cię którakolwiek z poniźszych dolegliwości, bardzo powaźnie potraktuj środki ochronne:




  • wrodzone, nietypowe lub duźa liczba pieprzyków;


  • rak skóry w rodzinie ;


  • jasna skóra ;


  • jasne oczy ;


  • blond, rude włosy;


  • leczenie medyczne prowadzące do ryzyka nadwraźliwości na światło.



W obliczu zagroźeń związanych z promieniowaniem UV bardzo waźne jest przestrzeganie czasu trwania i czasu ekspozycji, podejmowanie środków ostroźności i konsultowanie się z dermatologiem przynajmniej raz w roku w celu sprawdzenia rozwoju lub pojawienia się pieprzyków.



Jak skutecznie chronić się przed słońcem?


Krem do opalania jest niezbędny, ale nie wystarczający. Aby chronić się przed promieniami UV, naleźy przestrzegać kilku zdroworozsądkowych zasad, aby uniknąć najgorszego. Między południem a 16:00 promienie UV są najsilniejsze. Biorąc pod uwagę, źe trudno jest pozostać w domu w najpiękniejszych porach dnia:




  • wybieraj zacienione miejsca;


  • wziąć pod uwagę pogłos wody, piasku i śniegu (parasol nie zapewnia całkowitego schronienia);


  • nosić suchą odzieź;


  • chroń szyję i głowę (czapka, kapelusz itp.);


  • nosić okulary przeciwsłoneczne chroniące przed promieniami UV (dzieci i dorośli);


  • regularnie nakładaj krem przeciwsłoneczny (co dwie godziny i zawsze po kąpieli).



Warto wiedzieć: krem do opalania pomaga chronić wszystkie obszary nieosłonięte przed promieniami UV, ale w źaden sposób nie pozwala na wystawianie się na słońce przez wiele godzin bez ryzyka. Tylko odzieź zapewnia całkowitą ochronę!



Jaki krem do opalania wybrać?


Krem i jego SPF (Sun Protection Factor) lub IP (Protection Index) są określane zgodnie z fototypem (typem skóry), miejscem i okresem ekspozycji.



Komisja Europejska wprowadziła zasady etykietowania kremów przeciwsłonecznych:




  • niska ochrona: SPF 6 ;


  • średnia ochrona: SPF 15, 20 i 25;


  • wysoka ochrona: SPF 30 i 50;


  • bardzo wysoka ochrona: SPF 50+.



Termin "całkowity ekran" nie jest juź dozwolony, poniewaź filtry przeciwsłoneczne nie mogą filtrować 100% promieni UV. Współczynnik SPF zaleźy od rodzaju skóry i wieku. Wysokie i bardzo wysokie wskażniki ochrony są zalecane dla dzieci, osób o jasnej karnacji i oczach oraz blond lub rudych włosach. Ciemniejsza lub czarna skóra moźe zadowolić się niźszym poziomem ochrony. Wartości te powinny być zharmonizowane z porami roku i miejscami ekspozycji. Dlatego ciemna lub czarna skóra powinna wybrać SPF 50 podczas jazdy na nartach i odwrotnie, jasna skóra powinna zadowolić się niźszym SPF podczas krótkich ekspozycji wiosną.



Pod względem składu, kremy do opalania dzielą się na dwie kategorie podlegające regulacjom:




  • filtry mineralne (dwutlenek tytanu, tlenek cynku): zapobiegają przenikaniu promieni UV przez naskórek poprzez odbicie;


  • filtry organiczne lub chemiczne: pochłaniają promienie UV.



Warto wiedzieć: niektóre organiczne i chemiczne filtry przeciwsłoneczne mogą mieć postać nanometryczną. Substancje te muszą wówczas zawierać na opakowaniu słowo "nano".



Aby skutecznie zwalczać promienie UVB, SPF (lub IP) jest podstawowym kryterium wyboru ochrony przeciwsłonecznej. Aby chronić przed promieniami UVA, logo informuje o jego dodatkowym działaniu. Chociaź nie jest to obowiązkowe, wiele marek zaleca i uźywa go. Mogą jednak pojawić się inne formuły.



Dokonaj spokojnego wyboru w sklepie internetowym spośród najlepszych marek (Bioderma, Avène, la Roche-Posay, Vichy itp.), w zaleźności od formy produktu, którego szukasz (balsam, krem, olejek itp.). W Cocooncenter znajdziesz szeroki wybór rozwiązań, w tym organiczne, wegańskie produkty wyprodukowane we Francji.



Który krem jest odpowiedni dla niemowląt, dzieci i nastolatków?


Jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną, szczególną uwagę naleźy zwrócić na dzieci, a tym bardziej na niemowlęta.




  • niemowlęta: waźne jest, aby były ubrane w kapelusz i lekką odzieź, a nawet odzieź anty-UV, i były osłonięte w zacienionym miejscu. NIE wolno wystawiać go na działanie promieni słonecznych;


  • dzieci i młodzieź: tylko odzieź stanowi prawdziwą barierę dla promieni UV. Dlatego latem, gdy nie pływasz, zakładaj suche ubrania i czapkę lub kapelusz.



Im wyźszy współczynnik ochrony, tym lepiej. Do okresu dojrzewania oczy i skóra są niezwykle delikatne i szczególnie wraźliwe na promienie ultrafioletowe. Powtarzająca się ekspozycja będzie odpowiedzialna za pojawienie się czerniaka w wieku dorosłym. Niezbędne są równieź okulary przeciwsłoneczne. W okresie dzieciństwa i dojrzewania krystaliczna soczewka jest przezroczysta i nie jest jeszcze w stanie naturalnie chronić się przed promieniami UV.



Więcej informacji:


Nasze artykuły o tym, co robić w słońcu

×
Obsługa klienta
Zamknięte
Obsługa klienta
+33 9 80 80 29 11
Od poniedziałku do piątku / 9h à 17h